Academy Awards 2014 (Nominácie)
2759xNovinky
Dnes (16.1.2014) boli vyhlásené nominácie na 86-ty ročník udeľovania cien Academy Awards, ktoré patria medzi najprestížnejšie filmové ocenenia. Slávnostný ceremoniál sa uskutoční 2.3.2014. Nominácie na Oscary tento rok v nasledujúcich kategóriách získali:
Najlepší film:
Najlepší film:
- 12 Years a Slave (producenti Brad Pitt, Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Steve McQueen a Anthony Katagas)
- Gravity (producenti Alfonso Cuarón a David Heyman)
- Dallas Buyers Club (producenti Robbie Brenner a Rachel Winter)
- American Hustle (producenti Charles Roven, Richard Suckle, Megan Ellison a Jonathan Gordon)
- Captain Phillips (producenti Scott Rudin, Dana Brunetti a Michael De Luca)
- Her (producenti Megan Ellison, Spike Jonze a Vincent Landay)
- Nebraska (producenti Albert Berger a Ron Yerxa)
- Philomena (producenti Gabrielle Tana, Steve Coogan a Tracey Seaward)
- The Wolf of Wall Street (producent Martin Scorsese)
Najlepší herec v hlavnej úlohe:
- Chiwetel Ejiofor za 12 Years a Slave
- Leonardo DiCaprio za The Wolf of Wall Street
- Christian Bale za American Hustle
- Bruce Dern za Mandela: Long Walk to Freedom
- Matthew McConaughey za Dallas Buyers Club
Najlepšia herečka v hlavnej úlohe:
- Amy Adams za American Hustle
- Cate Blanchett za Blue Jasmine
- Sandra Bullock za Gravity
- Judi Dench za Philomena
- Meryl Streep za August: Osage County
Najlepší herec vo vedľajšej úlohe:
- Barkhad Abdi za Captain Phillips
- Bradley Cooper za American Hustle
- Jonah Hill za The Wolf of Wall Street
- Michael Fassbender za 12 Years a Slave
- Jared Leto za Dallas Buyers Club
Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe:
- Sally Hawkins za Blue Jasmine
- Julia Roberts za August: Osage County
- Lupita Nyong'o za 12 Years a Slave
- Jennifer Lawrence za American Hustle
- June Squibb za Nebraska
Najlepšia réžia:
- Alfonso Cuarón za Gravity
- Steve McQueen za 12 Years a Slave
- David O. Russell za American Hustle
- Martin Scorsese za The Wolf of Wall Street
- Alexander Payne za Nebraska
Najlepší originálny scenár:
- Eric Singer a David O. Russell za American Hustle
- Woody Allen za Blue Jasmine
- Spike Jonze za Her
- Bob Nelson za Nebraska
- Craig Borten a Melisa Wallack za Dallas Buyers Club
Najlepší adaptovaný scenár:
- Richard Linklater, Julie Delpy a Ethan Hawke za Before Midnight
- Billy Ray za Captain Phillips
- John Ridley za 12 Years a Slave
- Terence Winter za The Wolf of Wall Street
- Steve Coogan a Jeff Pope za Philomena
Najlepší animovaný film:
- The Croods (réžia Kirk DeMicco a Chris Sanders)
- Despicable Me 2 (réžia Pierre Coffin a Chris Renaud)
- Ernest et Célestine (réžia Stéphane Aubier, Vincent Patar a Benjamin Renner)
- Frozen (réžia Chris Buck a Jennifer Lee)
- Kaze tachinu (réžia Hayao Miyazaki)
Najlepší zahraničný film:
- The Broken Circle Breakdown (Belgicko, réžia Felix Van Groeningen)
- L'image manquante (Kambodža, réžia Rithy Panh)
- Jagten (Dánsko, réžia Thomas Vinterberg)
- La grande bellezza (Taliansko, réžia Paolo Sorrentino)
- Omar (Palestína, réžia Hany Abu-Assad)
Najlepšia kamera:
- Emmanuel Lubezki za Gravity
- Bruno Delbonnel za Inside Llewyn Davis
- Phedon Papamichael za Nebraska
- Roger Deakins za Prisoners
- Philippe Le Sourd za Yi dai zong shi
Najlepší strih:
- Joe Walker za 12 Years a Slave
- Alan Baumgarten, Jay Cassidy a Crispin Struthers za American Hustle
- Alfonso Cuarón a Mark Sanger za Gravity
- Christopher Rouse za Captain Phillips
- Martin Pensa a John Mac McMurphy za Dallas Buyers Club
Najlepšia výprava:
- Adam Stockhausen a Alice Baker za 12 Years a Slave
- Judy Becker a Heather Loeffler za American Hustle
- Andy Nicholson, Rosie Goodwin a Joanne Woollard za Gravity
- Catherine Martin a Beverley Dunn za The Great Gatsby
- K.K. Barrett a Gene Serdena za Her
Najlepšie kostýmy:
- Michael Wilkinson za American Hustle
- Catherine Martin za The Great Gatsby
- Patricia Norris za 12 Years a Slave
- William Chang za Yi dai zong shi
- Michael O'Connor za The Invisible Woman
Najlepší make-up:
- Adruitha Lee a Robin Mathews za Dallas Buyers Club
- Steve Prouty za Jackass Presents: Bad Grandpa
- Joel Harlow a Gloria Pasqua Casny za The Lone Ranger
Najlepšia hudba:
- John Williams za The Book Thief
- Steven Price za Gravity
- William Butler a Owen Pallett za Her
- Thomas Newman za Saving Mr. Banks
- Alexandre Desplat za Philomena
Najlepšia pieseň:
- Pharrell Williams za Happy z filmu Despicable Me 2
- Kristen Anderson-Lopez a Robert Lopez za Let It Go z filmu Frozen
- Bono, Adam Clayton, The Edge, Larry Mullen Jr. a Brian Burton za Ordinary Love z filmu Mandela: Long Walk to Freedom
- Bruce Broughton za Alone Yet Not Alone z filmu Alone Yet Not Alone
- Karen O za The Moon Song z filmu Her
Najlepší mix zvuku:
- Skip Lievsay, Niv Adiri, Christopher Benstead a Chris Munro za Gravity
- Christopher Boyes, Michael Hedges, Michael Semanick a Tony Johnson za The Hobbit: The Desolation of Smaug
- Chris Burdon, Mark Taylor, Mike Prestwood Smith a Chris Munro za Captain Phillips
- Skip Lievsay, Greg Orloff a Peter F. Kurland za Inside Llewyn Davis
- Andy Koyama, Beau Borders a David Brownlow za Lone Survivor
Najlepší strih zvuku:
- Steve Boeddeker a Richard Hymns za All Is Lost
- Oliver Tarney za Captain Phillips
- Glenn Freemantle za Gravity
- Brent Burge za The Hobbit: The Desolation of Smaug
- Wylie Stateman za Lone Survivor
Najlepšie vizuálne efekty:
- Timothy Webber, Chris Lawrence, David Shirk a Neil Corbould za Gravity
- Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton a Eric Reynolds za The Hobbit: The Desolation of Smaug
- Christopher Townsend, Guy Williams, Erik Nash a Daniel Sudick za Iron Man 3
- Tim Alexander, Gary Brozenich, Edson Williams a John Frazier za The Lone Ranger
- Roger Guyett, Pat Tubach, Ben Grossmann a Burt Dalton za Star Trek Into Darkness
Najlepší dokumentárny film:
- Joshua Oppenheimer a Signe Byrge Sørensen za The Act of Killing
- Zachary Heinzerling a Lydia Dean Pilcher za Cutie and the Boxer
- Rick Rowley a Jeremy Scahill za Dirty Wars
- Jehane Noujaim a Karim Amer za Al Midan
- Morgan Neville za 20 Feet from Stardom
Najlepší krátkometrážny dokumentárny film:
- Jeffrey Karoff za Cavedigger
- Jason Cohen za Facing Fear
- Sara Ishaq za Karama Has No Walls
- Malcolm Clarke a Carl Freed za The Lady In Number 6
- Edgar Barens za Prison Terminal: The Last Days of Private Jack Hall
Najlepší krátkometrážny animovaný film:
- Daniel Sousa a Dan Golden za Feral
- Lauren MacMullan a Dorothy McKim za Get a Horse!
- Laurent Witz a Alexandre Espigares za Mr Hublot
- Shuhei Morita za Possessions
- Max Lang a Jan Lachauer za Room on the Broom
Najlepší krátkometrážny hraný film:
- Esteban Crespo za Aquel no era yo
- Xavier Legrand za Avant que de tout perdre
- Anders Walter za Helium
- Selma Vilhunen za Do I Have to Take Care of Everything?
- Mark Gill za The Voorman Problem
Autor
peteruu
16. ledna, 2014