Hamlet podniká

Hamlet podniká
75

Filmcsfd.czimdb.com

Hamlet liikemaailmassa
Hamlet podniká
Hamlet Goes Business

Finsko, 1987, 86 min

Komedie, Drama, Romantický


Hrají: Jarmo Anio, Anton Ortamo, Ralf Nordgren, Reino Laitinen, Helmeri Pellonpää, Jouko Mäki, Pentti Hirvikangas, Erkki Astala, Mika Tuokkola,  .....Reijo Nurmi, Mika Rantanen, Marja-Leena Helin, Jaakko Talaskivi, Sanna Fransman, Miitta Sorvali, Pertti Sveholm, Pirkka-Pekka Petelius, Mari Rantasila, Esko Nikkari, Elina Salo, Vesa Vierikko, Matti Pellonpää, Kati Outinen, Maija Leino, Vesa Mäkelä, Pentti Auer, Aake Kalliala, Turo Pajala, Puntti Valtonen, Esko Salminen, Kari Väänänen

Režie: Aki Kaurismäki

Scénář: Aki Kaurismäki, William Shakespeare

Kamera: Timo Salminen

Producenti: Aki Kaurismäki

Střih: Raija Talvio

Scénografie: Pertti Hilkamo

Kostýmy: Tuula Hilkamo, Leena Kouhia

Zvuk: Jouko Lumme, Veikko Aaltonen


Už název filmu, který je v češtině volnou parafrází finského titulu „Hamlet v obchodním světě", naznačuje, jak daleko si Aki Kaurismäki při filmovém zpracování kanonického díla světové literatury a dramatu dovolil zajít. Shakespearův nadčasový model, zakládající se mj. na prolínání mocenských a rodinných vazeb, převádí do současného Finska. Při hledání dobových a charakterových paralel si finský režisér počínal až s pobavenou důmyslností. Jako by se dopouštěl milostného rouhání a zároveň silou významu předlohy chtěl působit na co nejširší publikum.
Hamlet dnešních dní je čerstvým dědicem významného podílu v podniku, jenž nyní řídí jeho strýc Klaus. Píše podprůměrné básně, hlídá si svou váhu a jen pomalu se začíná dostávat z oblouznění, jež pro něj život do okamžiku otcovy smrti představoval. Navíc, jak je asi všem, kteří jsou se Shakespearovou tvorbou aspoň trochu obeznámeni, je tady jedno velké temné tajemství, které vrhá stín na rodinnou historii. Jeho odhalení podmiňuje Hamletovo prozření, či přímo dospění k pocitu odpovědnosti a soudnosti.
Na rozdíl od předcházející filmové adaptace klasického literárního díla, prvotiny Zločin a trest, se ve filmu Hamlet podniká výrazněji objevují prvky komiky, i když pro Kaurismäkiho příznačně lomené silnou ironií. Jelikož se jedná o jeden z mála filmů, jehož hrdinové se nacházejí na vyšších příčkách společenského žebříčku, jsou i z pozice Kaurismäkiho sociální citlivosti projevy společenské nespravedlnosti kritizovány formou ironie a práce s absurditou. Hamlet zde totiž není jen katalyzátorem dramatu produkovaného rodinnými vztahy, ale i reprezentantem určitého společenského statusu a politické moci.
Mezi režisérovy velké přednosti patří, že si je dobře vědom nemožnosti nalézat absolutní odpovědi a definitivní řešení, na ta slova vlastně nestačí. Hamletova postava (její osud) přes prvotní možnou „odpudivost" z důvodu rozmařilosti a nezodpovědnosti, se s postupujícím dramatem projevuje nejen jako plánovitě tragická, ale především pochopitelná a divákovi (možná) sympatická. Drama se dnes už zřetelně neodbývá jen na prknech, která znamenají svět. - Petr Pláteník

Odkazy - 1 odkaz

Zkusím štěstí na uloz.to

Zkusím štěstí na titulky.com

Přidat odkaz

Komentáře - zatím bez komentáře