Mraky odtáhly

Mraky odtáhly
81

Filmcsfd.czimdb.com

Kauas pilvet karkaavat
Mraky odtiahli
Far Away the Clouds Escape
Drifting Clouds

Finsko, 1996, 96 min

Komedie, Drama


Hrají: Mira Palmqvist, Mirja Lostedt, Kaj Lostedt, Mikko Lehtonen, Elina Lehtisalmi, Kari Lämsä, Erkki Lahti, Veli Laakkonen, Hannu Kuuskoski,  .....Marko Louna, Eero Maasilta, Ari Mäkinen, Eila Ojanen, Paavo Nurminen, Ismo Mussaari, Mirja Mussaari, Maija Miettinen, Satu Mettänen, Oiva Malviluoto, Niilo Malkki, Harri Kuusikero, Jan Kuula, Ilkka Kujala, Tuula Kanervaniitty, Rauno Kähönen, Hanna Jokinen, Jari Ikäheimo, Ville Huttunen, Christian Holmström, Kaarina Hilari, Eija Heiskanen, Tarja Kapaglou, Seija Karikko, Marju Karlsson, Per-Erik Krook, Tero Korhonen, Laura Konttinen, Kaarina Kollin, Tommi Kolehmainen, Kari Koivunurmi, Maria Knuuttila, Pekka Käyhkö, Mikko Heinsalmi, Eila Viikari, Eero Viikari, Toni Vermilä, Pentti Väyrynen, Kai Vähälummukka, Raija Uusikylä, Jukka Utriainen, Maija-Leena Tuori, Else Viljanen, Toini Virta, Sirkka-Liisa Vuorinen, Patpatia Ashwani, Joni Wirama, Toivo Wasenius, Anna-Louise Wardi, Carl-Johan Wainio, Raija Telkki, Irma Talonpoika, Antea Taavitsainen, Irma Roininen, Markku Reunanen, E. Rautiainen, Teemu Raita, Tapio Pihkanen, Virpi Pihkanen, Kalle Penttilä, Mauno Pensala, Vesa Ruuttunen, Juha Sääski, Alexei Safarov, Else-Maj Ståhle, Christine Slioor, Marja-Sirkka Seppänen, Jokke Seppänen, Martta Sartamo, Lauri Sario, Keijo Sandell, Taatu Salminen, Aaro Partanen, Eila Heimonen, Kaija Pakarinen, Yrjö Järvinen, Aarre Karén, Rose-Marie Precht, Tero Jartti, Vesa Mäkelä, Sulevi Peltola, Solmu Mäkelä, Pentti Mutikainen, Tuire Liiti, Pietari, Kaarina Väyrynen, Tarja Laiho, Simo Santalahti, Iisak Lusua, Pentti Auer, Mustafa Altin, Tuire Tuomisto, Vilhelm Lindstedt, Elli Lindstedt, Shelley Fisher, Taisto Wesslin, Tommi Parkkonen, Elina Salo, Sakari Kuosmanen, Silu Seppälä, Markku Peltola, Matti Pellonpää, Outi Mäenpää, Kari Väänänen, Esko Nikkari, Atte Blom, Kari Lindqvist, Paul Granfelt, Markus Allan, Matti Onnismaa, Kati Outinen, Juhani Heikkinen, Veli Arminen, Mira Donner, Göran Björkblom, Sirkka-Liisa Aro, Raija Arminen, Asta Arkima, Vilho Arkima, Jenni Antolainen, Risto Elo, Pirkko Elo, Karl-Erik Fjäder, Pekka Halttunen, Eero Halonen, Teija Häkkinen, Kauko Hakkarainen, Sinikka Haapio, Matti Grönlund, Mika Frilander, Peter Fredriksson, Birgit Andersson, Kurt Andersson, Esko Alanko, Jorma Pulla, Clas-Ove Bruun, Mato Valtonen, Klaus Heydemann, Kari Nenonen, Eero Försti, Ona Kamu, Antti Reini, Vesa Häkli, Peter von Bagh, Juho Grönqvist, Pirkko Alanko, Maija Ahlgren, Minna Aaltonen, Pasi Honkala, Kaarina Vesa, Jaakko Talaskivi, Jukka Salmi, Markku Pätilä, Kari Järvinen

Režie: Aki Kaurismäki

Hudba: Shelley Fisher

Scénář: Aki Kaurismäki

Kamera: Timo Salminen

Producenti: Aki Kaurismäki

Střih: Aki Kaurismäki

Scénografie: Jukka Salmi, Markku Pätilä

Kostýmy: Tuula Hilkamo

Zvuk: Jouko Lumme

Archivní záběry: Arvi Lind, Kari Toivonen


Snímek Mraky odtáhly stojí na počátku Kaurismäkiho volné trilogie pojednávající o outsiderech, lidech na okraji společnosti, a o jejich hledání (a někdy i nalezení) cesty k osobnímu štěstí, které v režisérově pojetí nepředstavuje absolutní hodnotu. Do tohoto triptychu řadíme dále snímky Muž bez minulosti a Světla v soumraku. Ačkoli je možné zmiňované tituly postavit do řady s předcházejícími autorovými filmy zaměřenými na finskou realitu všedních dní (Stíny v ráji, Děvče ze sirkárny, Drž si šátek, Tatjano), to co jim vtiskuje punc odlišnosti a je výrazem Kaurismäkiho tvůrčího zrání, je gesto mírně nadějeplného spočinutí.
Vznik filmu Mraky odtáhly výrazně ovlivnila tragická událost, kterou pro filmový svět, ale i Kaurismäkiho původní autorský záměr znamenala předčasná smrt jeho oblíbeného herce Mattiho Pellonpää. Původně měl ztvárnit Nikandera, ústřední postavu filmu, což znalcům díla finského režiséra napovídá, že snímek byl plánován jako volné pokračování Stínů v ráji z roku 1986. Tento koncept byl nakonec zachován, nicméně centrální pozici zaujala žena, konkrétně Nikanderova družka Ilona, ztvárněná slavnou finskou herečkou Kati Outinenovou.
Ve filmu Mraky odtáhly se Ilona už neživí jako prodavačka, ale je číšnicí v restauraci. Žije s řidičem tramvaje Laurim, hraným dalším z řady Kaurismäkiho pravidelně obsazovaných herců Karim Väänänenem, v relativně šťastném vztahu, určovaném pravidelností a stabilitou. Z poklidu přebývání je vytrhne existenční tíseň, která se dostaví v souvislosti se ztrátou zaměstnání obou partnerů. A jelikož především Lauri z vrozené hrdosti odmítá svěřit se do péče státního sociálního systému, musejí hledat východisko z krize ve vlastních zdrojích.
Aki Kaurismäki má zjevně své postavy rád. Ty, které se pokorně a subtilně potýkají s příkořími života, určitě. Není se co divit, jsou součástí jeho samotného, jeho náhledu na svět prizmatem mezilidských vztahů. Většinou toho nevyslovitelného, co se mezi nimi rozprostírá. A možná i proto je tolik ticha v Kaurismäkiho filmech. O čem není možno mluvit, o tom se má mlčet! - Petr Pláteník

Odkazy - 3 odkazy

Zkusím štěstí na uloz.to

Zkusím štěstí na titulky.com

Přidat odkaz

Komentáře - zatím bez komentáře